U radu puno puta čujem rečenicu: „Ja lepo detetu kažem šta da uradi ali ne sluša dok ne podviknem.“
Često su roditelji u zabludi ako se detetu ponovi na lep način 4,5 puta da će na kraju poslušati. Međutim verujem da ste zaključili da neće. Ako ste u stanju ovo da radite naravno da ćete na kraju imati osećaj da vas ne slušaju, ne poštuju i da će se sa tim mislima javiti emocija ljutnje ili besa i onda odreagujemo burno.
Šta dete uči iz takvih situacija? Dok mama/tata ne povise ton sve je ok mogu još malo da testiram granice.
Šta je potrebno raditi?
👉Prvo naravno je bitno da vežbamo sa decom da nauče određene veštine. Nemojte očekivati da će biti brzi u tome. 🙂
👉Pravite dogovore ko je odgovoran za koji deo. Naravno shodno uzrastu. Podsećajte ih redovno kako bi zapamtili.
👉Nekada će postojati posledica. Imam dogovor sa svojim sinom ukoliko ne pokupi igračke ono šta je na prolazu ću skloniti i neko vreme se neće igrati dok mi ne pokaže da obavlja svoj deo. To sam jednom prilikom i ispoštovala. Gledao je igračke tužno u spavaćoj sobi. A onda smo napravili dogovor da ih može uzeti samo da naredna dva dana pokaže da sakulja igračke. Čemu služe posledice upravo da se ne biste raspravljali. Ako ste već rekli da ćete skloniti i ako i nakon podsetnika ne skuplja igračke onda reagujete tako što ćete smireno skloniti igračke. Da li će dete negodovati/plakati verovatno da ali tako uči da za određeno ponašanje postoji posledica. Ono šta je važno kada primenjujete posledicu možete reći: „Jako mi je žao što sam morala da to uradim. Verujem da ćeš uspeti sledeći put.“ Dakle, poenta je da dete vidi našu dobru nameru kako bi naučio iz te situacije.
Ako ispoštujete dogovor ali to radite u besu i vičete „E sad ćeš videti. Sve ću da pokupim“, dete to vidi kao osvetu.
Ovde sam uzela primer sa igračkama. Ali slično je i sa drugim primerima.
👉Budite precizni– kada staviš sve autiće u garažu krenu sa skupljanjem igračaka
👉Kontakt očima-čučnite i nežno detetu recite šta treba da uradi
👉Humor i igra su uvek dobrodošli-Da vidim ko će brži biti u sređivanju ili Čudi me da ovi autići neće sami da skoče u korpu 🙂
👉Pitajte– Kada želiš da pokupiš igračke? Na koliko velika kazaljka da bude i onda si spreman? Šta je potrebno još da uradiš pa da kreneš sa skupljanjem?
U martu počinje program Smiren i dosledan roditelj. Link u nastavku: Smiren i dosledan roditelj
Autor: Jelena Marušić