Svake nedelje odgovaram na neko od pitanja koje mi postave roditelji. Pitanje mame sam podelila na slici. Ostavite komentar ispod posta ukoliko želite da vam u poruci prosledim link putem kojeg možete i vi postaviti pitanje.
U situaciji koju je mama opisala vidim dve stvari koje ne idu sa decom a to su mirna igra i da su zadovoljni. 😊
Od 2. do 6. godine je faza egocentrizma što znači da deca puno komuniciraju kroz svoje želje, potrebe, u trenutku šta im je bitno. I često možete od dece čuti reči kao što su nikad, ništa mi ne daš, uvek sam ja kriv. Iz tog razloga kada im postavljate granice ili im neko nešto remeti, dominantne emocije koje se pojavljuju su ljutnja i nezadovoljstvo. Dolaziće do svađe oko igračaka i izgovaranje poruke to je moje. Kada govorimo o uzrastu do 2. godine oni su potpuno u istraživanju, fizičke aktivnosti su bitne. Detetu od 16. meseci je najzabavnije kada nešto padne jer se tada čuje na primer zvuk kockica, zabavno je šta se desi kada nešto ruši. Ali starijem bratu nije. 🙂
Zato je za ovaj uzrast najvažnija vaša uloga i vaše vreme kada sedite sa njima na podu. Veliko je očekivanje da će se sami snaći jer neće, starije dete tek uči kako da rešava ovakve situacije i da verbalizuje emocije, a mlađi brat o tome još ne zna.
Šta treba da radite:
👉Vernalizujte osećanja: Znam da te bata ljuti kada ti ruši igru i razumem te uložio si puno truda. Zatim tražite od starijeg deteta predlog na koji način bi mu bilo ok da se bata uključi. Da li da mu dodaje delove, da poređa autiće… Vi ste sve vreme tu dok mlađe dete uči, da podsećate šta je u redu.
👉Dogovor sa starijim sinom da kada krene sa igrom napravi nešto što sme brat da dira i ruši.
👉Kada se približi bata nečemu što ne sme da dira da vas zamoli da ga pomerite.
👉Možete učiti mlađe dete da STOP znači stani; kada čujete starije dete da koristi reč STOP priđete zamolite mlađe da ne dita igru i zahvaliti se starijem što se toga setio.
👉Mlađe dete uči kako nešto sme da koristi. Na primer: Kada uzme kockice u početku dete krene da baca ali kada mu pokažete na koje sve načine može da koristi kockice kreće i igra.
👉Koristite i humor, nije svaka svađa toliko ozbiljna, napravite šalu 🙂
Zapamtite vi niste ovde sudija koji traži ko je kriv, neko će stalno da bude krivac. Vi ste medijator, vodite ih kroz igru. Uz vas uče da se čuju, da se usmere na rešenje, da verbalizuju osećanja. Primer: Da li te je naljutio bata jer ti je dirao autiće bez pitanja? DA. Pa mlađem detetu recite: Hajmo da vratimo i pitamo brata koje smeš da uzmeš? Ne uzimamo bez pitanja. To tvom bratu smeta.
Možda će vam delovati da ne vredi i da vi ponavljate kao pokvarena ploča ali razumite ih jer se ovo uči veliki deo detinjstva. 😊
Autor: Jelena Marušić