Kako naučiti decu upravljanju novcem?
Uvođenjem džeparca deca dobijaju priliku da nauče lekcije o novcu. Što više deca shvataju šta znači zaraditi i uštedeti dolazi i do boljeg razumevanja zašto ne mogu dobiti svaku stvar. Poznato vam je da kada se nađete sa detetom ispred bankomata dete zapravo kreira sliku da vam bankomat daje novac. 🙂 Važno je da im povežemo koliko ste truda i energije uložili da biste došli do novca.
Kada procenite da se detetove želje gomilaju i da vi ne možete, ok je i da nećete ispunjavati svaku želju vreme je polako detetu uvoditi novac kao temu. Od 4. godine ili kasnije sa decom se dogovori mogu kreirati.
Predlozi
- Izbegavajte da dete dobija nadokandu za kućne poslove. Važno je da dete nauči da je to zajednička kuća i da je potrebno svi da učestvuju u održavanju i to bez nadoknade.
- Kada ostanu bez novca nemojte odmah uskakati i spašavati ih. Dozvolite da nauče lekciju raspoređivanja novca.
-
Pomozite detetu da napravi listu stvari zbog kojih bi uštedeo novac.
-
Dogovorite se kada će od vas dobijati džeparac: vi možete da stavljate u kasicu svaki put kada se pojavi sitan novac i mogu dodatno sklanjati sa strane kada im daju bake i deke…
Izbegavate kažnjavanje i nagrađivanje novcem
Kada se novac koristi za kažnjavanje ili nagrađivanje, to zapravo otvara prostor za sukob moći, osvetu i manipulaciju. Drugačija je situacija kada se unapred dogovorite sa decom da kada nešto pokvare/unište mogu popraviti ili platiti iz svog budžeta.
Stvorite mogućnost kako da zarade novac
Podeliću svoj primer kada sam ćerki pokušala da uporedim stvari koliko koštaju.Tada sam joj dala sam predlog da svaki put kada idemo do škole pešaka umesto taxijem ona zapravo može da odvoji novac za dve kesice sličica. Ona je toliko bila motivisana i jako srećna jer bi svojim trudom i odlukom došla do sličica.
Kako vi objasnite detetu koliko je novca potrebno da bi se neka želja ispunila?
Ukoliko vam je potrebna dodatna podrška u roditeljstvu možete mi pisati na jelena@balance.rs
Autor: Jelena Marušić